21841
„Budujmy Polskę Chrystusową”
Do nas – KSMowiczów wielki autorytet Jan Paweł II skierował 15.04.1995 r. te słowa:
„Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM”
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zostało powołane podczas krajowego zjazdu Akcji Katolickiej w Krakowie w dniu 5 lutego 1934, na którym postanowiono ujednolicić jednostki wchodzące w jej skład. Decyzją Prezydium Zjazdu powołano na wzór włoski m.in. dwie organizacje młodzieżowe: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ), oba z siedzibą w Poznaniu. Obie organizacje prowadząc działalność religijną, kulturalno-oświatową, charytatywną i społeczno-patriotyczną pod hasłem „Budujmy Polskę Chrystusową” szybko przyciągnęły w latach trzydziestych rzesze nowych członków. Tuż przed wybuchem II wojny śPo zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze PRL odmówiły ponownej rejestracji KSMM poza terenem archidiecezji poznańskiej i krakowskiej oraz KSMŻ na terenie całego kraju. Ostatecznie 7 lutego 1953 zdelegalizowano również KSMM a członków organizacji działających w podziemiu represjonowano. Najdotkliwsze represje dotknęły członków KSMM – Michała Kowalika i Edwarda Chachlicę, których w procesie Kurii Krakowskiej skazano 27 stycznia 1953 na karę śmierci. Wyroki te zamieniono później na dożywocie a skazani opuścili więzienie na mocy amnestii w roku 1956.
Pomimo delegalizacji organizacje kontynuowały swoją podziemną działalność. Spotkania członków organizacji prowadził m.in. ks. kard. Karol Wojtyła – wcześniejszy asystent KSMM w Niegowici, a następnie w parafii św. Floriana w Krakowie.
Reaktywacji związków dokonała 10 października 1990 Konferencja Episkopatu Polski, wydając dekret powołujący do życia KSM jako organizację ogólnopolską i nadając jej osobowość prawną kościelną. 12 lutego 1993 dokonano rejestracji stowarzyszenia KSM nadając mu również osobowość prawną cywilną.[potrzebny przypis]
8 października 2005 na Jasnej Górze odbyło się spotkanie oddziałów KSM z całej Polski z okazji 15-lecia reaktywowania stowarzyszenia.
wiatowej obie organizacje liczyły ich łącznie ponad 250 tysięcy.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji rzeszowskiej powstało w 1992 r. Pierwsze grupy zaczęły działać przy parafii Bożego Ciała w Rzeszowie i Świętej Trójcy w Tyczynie.
Dekret o powołaniu KSM w diecezji rzeszowskiej wydany został 24 kwietnia 1993 r. Pierwszym działaniem było zorganizowanie turnusów wakacyjnych dla młodzieży (w Desznicy, a potem w Dołżycy, Wisłoku Wielkim i Świątkowej Wielkiej).
KSM organizuje też obozy wędrowne, spływy kajakowe i wyprawy zwane Złaziskiem (dwa razy w roku na wiosnę i we wrześniu).
Dwa razy w roku (czerwiec i październik) odbywa się zjazd diecezjalny, a w styczniu – spotkanie opłatkowe.
Od roku 1999 KSM rozpoczął współpracę z Katolickim Radiem VIA, w którym przygotowuje cotygodniową audycję „Z młodzieżą o młodości”.
Od początku istnienia naszej parafii Chrystusa Króla w Jaśle (1988r.) rozpoczęło działalność KSM powołane przez pierwszego proboszcza.
Na przestrzeni tych lat KSM rozwijał się pięknie i młodzież należąca do tej grupy aktywnie angażowała się w liturgię, okolicznościowe nabożeństwa i różne wydarzenia parafialne, a także pomoc w różnych pracach m.in. dekoracyjnych kościoła.